RasPi, LibreElec, Kodi – instalace

Základem multimediálního centra je miniaturní počítač, na kterém běží operační systém a aplikace pro vlastní přehrávání.

Začneme první věcí – miniaturním počítačem – u Raspberry Pi si můžeme zvolit verze 3B+ nebo 4B. Pokud chceme zapojit k nové 4K TV, tak určitě variantu 4B.

V sadě RaspberryPi 3B k dostání zde : https://rpishop.cz/raspberry-pi-3b/1834-designspark-raspberry-pi-3b1gb-sada-cerna.html nebo nejnovější RaspberryPi 4B zde : https://rpishop.cz/raspberry-pi-4b/1572-set401.html. Samozřejmě můžeme ze sady odebrat např. SD kartu nebo HDMI kabel, pokud jej máme již doma.

Sada RaspberryPi 3B

Jakmile máme Raspberry Pi doma, můžeme se pustit do instalace operačního systému. Jelikož chceme multimediální centrum, zvolíme si distribuci LibreElec, která v sobě má přímo Kodi a tím ušetříme mnoho času na instalaci a ladění chyb při rozcházení Kodi.

Pro LibreElec budeme potřebovat jednu microSD kartu o minimální velikosti 4GB, takže cokoliv co se doma válí nevyužité. Dneska už snad ani menší nekoupíte 🙂

Pro jednoduchou instalaci na microSD kartu má LibreElec grafický instalátor, který spustíte z Windows, Linux nebo MacOS – ke stažení zde – https://libreelec.tv/downloads_new/. Instalátor je v čestině, takže by to měl zvládnout každý 🙂 Jenom pozor, při instalaci budou veškerá data na microSD kartě smazána.

V rychlosti: v bodě 1 vybereme správnou verzi RasPi kterou máme, bod 2 stačí pouze Stáhnout, v bodě 3 vybereme naši microSD kartu a poslední je bod 4 – Zapsat. Do úspěšném dokončení můžeme kartu vyjmout z počítače a zasunout ji do RasPi.

microSD karta s LibreElec připravena ke startu
Raspberry Pi v krabičce

Nyní již můžeme vše zapojit a spustit – HDMI kabel do telky, napájení do zásuvky a jedeme 🙂

První start LibreElec je o trošku delší, protože si „nafukuje“ microSD kartu na potřebnou velikost, zde jen uvidíme na TV progress a po cca 1 minutě se celý system restartuje a již nabíhá vlastní operační system LibreElec a po chvilce již vidíme startovat vlastní Kodi. Aktuálně je Kodi ve verzi 18.2, resp 18.4. Dá se říct, že nové velké verze vychází každým rokem (https://kodi.wiki/view/Releases).

Prvním startem Kodi nás provede jednoduchý průvodce, kde si nastavujeme jazyk, název, povolení služeb SSH a Samba… klidně tento průvodce proklikejme Next, Next, Next, Finish 🙂 Součástí průvodce je samozřejmě připojení k bezdrátové síti, takže se rovnou připojíme na domácí wifinu.

Výsledkem je nainstalovaný a plně funkční multimediální přehrávač Kodi. Celá instalace vyjde na necelých 5 minut, pokud budeme hodně pomalý, tak max. 7 🙂

Dalším krokem je již vlastní nastavení, co chceme s Kodi dělat, přidat vzdálené domácí uložiště s filmy, vytvoření filmové knihovny nebo stáhnutí dalších pluginů pro online přehrávání obsahu …. to už je na jiný článek

Neodpustím si jen přidat jeden odkaz na český repozitář doplňků (https://repo.xbmc-kodi.cz/), ve kterém nalezneme nepřeberné množství pluginů s online obsahem, např. archivy televizních stanic jako je Prima, ČT, O2TV, SkyLink Live, Stream, … a mnoho a mnoho dalšího

Ještě jedna podstatná věc, jak vlastně Kodi ovládat. Pokud máme chytrou a moderní TV, tak určitě má podporu protokolu HDMI-CEC, kterým můžeme celé prostředí Kodi ovládat ovladačem od televize. A pokud HDMI-CEC naše telka nepodporuje, tak můžeme na Ali koupit jednoduchý ovladač (např. tento : https://www.aliexpress.com/item/32756883167.html).

Závěrem proč doporučit Kodi provozované s LibreElec na RaspberryPI … asi proto, že za posledních 8 let, kdy tento systém u nás doma běží, vše funguje tak jak má. Ne že bych nevěřil jiným systémům, které běží např. na Androidu, ale tohle je čistý systém určený přímo pro Kodi, kde se nestahují zbytečnosti a není odkázaný na updaty třetích stran, které nikdo neví, co nová verze způsobí 🙂

Přímý odkaz na tento článek: https://www.elvisek.cz/2019/10/raspi-libreelec-kodi-instalace/

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.