Loxone – jak na předpověď počasí

Po pořízení Loxony jsem řešil, jak přijímat data pro předpověď počasí. Máme možnost využít přímo integrované funkce Weather Service, která je ale zpoplatněna ročním předplatným. Pro lokální potřeby si samozřejmě vystačíme i s čidlem teploty vystrčeným za okno, ale pro potřebu krátkodobější předpovědi to nepomůže 🙁 Cesta tedy směřovala na využití některých online služeb, poskytující forecasty 🙂

Update: na jaře 2020 byl DarkSky koupen Applem a nové registrace již nejsou možné. Zatím se zdá, že podpora stávajících účtů a funkcí bude pokračovat min. do konce roku 2021.

Jediným požadavkem ale bylo, abych do loxone architektury hlavně nemusel zapojovat další zařízení viz. RasPi s LoxBerry, kde existuje např. Weather4Loxone. Na jedno takové řešení jsem narazil zcela náhodou, je velmi triviální, jednoduché na implementaci a funguje (zatím) bez problémů.

Po uzavření webu Weather Underground, přišel na řadu DarkSky, který poskytuje bezplatné API, přes které se dají tyto data načítat. Po registraci DarkSky nabízí 1000 bezplatných dotazů za den, což je pro naše potřeby zcela dostačující.

Po registraci na stránkách DarkSky si vygenerujeme Secret-Key pro použití v URL API. Dále si zjistíme přesnou GPS polohu, kde chceme sledovat počasí. Polohu potřebujeme v GPS formátu desetinné stupně (DD.ddddd).

Jakmile máme tyto údaje, potřebujeme ještě poslední dílek a tím je vlastní šablona pro Loxone Config. Tu si stáhneme zde, rozbalíme zip a obsah uložíme „C:\ProgramData\Loxone\Loxone Config xx.x.x.xx\Templates\VirtualIn“.

Teď už jen stačí otevřít Loxone Config a na Virtuálním vstupu si přidat nově přidanný DarkSky. V jeho konfiguraci je potřeba nastavit URL ve formátu: https://api.darksky.net/forecast/[secret-key]/[latitude],[longitude]?units=si&lang=cs&exclude=minutely,alerts,flags a Interval dotazování v sekundách.

Pak už se vstupy pracujeme jako se standardními vstupy. No uvidíme, jak tato šablona a DarkSky dlouho vydrží 🙂

Odkaz na původní článek v němčině je zde.

Přímý odkaz na tento článek: https://www.elvisek.cz/2019/11/loxone-pocasi/