Zigbee – bezdrátová komunikační technologie

K nápadu rozšířit Loxone síť pomocí Zigbee bezdrátové technologie jsem přešel docela nedávno, hlavním tahounem byla samozřejme cena loxoních Air komponent a celková uzavřenost tohoto systému.

Zigbee je IoT technologie, která pracuje jako síť typu Mash, tedy zařízení v síti může signál jak odesílat, tak jej i opakovat, což děla celou sít velmi robustní s ochranou před výpadkem jednotlivých komponent.

Celá síť se skládá ze 3 typů zařízení – koordinátor – mozek celé zigbee technologie, router – slouží k opakování signálu a koncové zařízení. Koncové zařízení a repeater můžou být jedno zařízení, které je trvale napájeno. Zigbee je bezdrátová technologie vytvořená tak, aby měla co nejmenší spotřebu. Vzduchem se přenáší jen ID zařízení a pár hodnot. A je na příjemci, aby tyto hodnoty zpracoval.

Slušné portfolio aktuálně nabízí např. Lidl, který používá rebrand SilverCrestu. Nicméně, díky univerzálnosti Zigbee můžeme kombinovat různé vendory v rámci zigbee alliance – Tuya, Aqara, Ikea, Philips, …

Přímý odkaz na tento článek: https://www.elvisek.cz/2021/08/zigbee-bezdratova-komunikacni-technologie/

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.