Zigbee – bezdrátová komunikační technologie

K nápadu rozšířit Loxone síť pomocí Zigbee bezdrátové technologie jsem přešel docela nedávno, hlavním tahounem byla samozřejme cena loxoních Air komponent a celková uzavřenost tohoto systému. Integračním mostem mezi Loxonou a Zigbee bude Home Assistant.

Zigbee je IoT technologie, která pracuje jako síť typu Mash, tedy zařízení v síti může signál jak odesílat, tak jej i opakovat, což děla celou sít velmi robustní s ochranou před výpadkem jednotlivých komponent. V Evropě využívá ZigBee bezdrátový přenos na frekvenci 868 MHz, je tedy imunní proti rušení od wifi a dalších zařízení. Je postavena na technologickém standardu IEEE 802.15.4.

Mezi nejběžnější zařízení používající Zigbee patří:

 1. Zásuvky: Tyto zařízení umožňují ovládat připojené spotřebiče pomocí mobilní aplikace nebo hlasového ovládání.
 2. Přepínače: Tyto zařízení umožňují ovládat světla nebo jiná zařízení pomocí tlačítka nebo hlasového ovládání.
 3. Teploměry: Tyto zařízení měří teplotu v místnosti a umožňují nastavit požadovanou teplotu pomocí mobilní aplikace nebo hlasového ovládání.
 4. Světelná čidla: Tyto zařízení detekují světlo v místnosti a mohou automaticky regulovat světla nebo jiná zařízení v závislosti na světelných podmínkách.
 5. Kamery: Tyto zařízení umožňují sledovat dění v domácnosti pomocí mobilní aplikace nebo hlasového ovládání.
 6. Hlasové asistenty: Tyto zařízení umožňují ovládat jiná zařízení v domácnosti pomocí hlasových příkazů.

Výhodou Zigbee je nízká spotřeba energie a schopnost pracovat s nízkou rychlostí dat, což umožňuje delší životnost baterií a větší dostupnost signálu v porovnání s jinými bezdrátovými technologiemi.

Zigbee síť se skládá z několika základních prvků, které spolu kooperují, aby umožnily bezdrátovou komunikaci mezi různými zařízeními v domácnosti. Tyto prvky jsou:

 1. Zigbee koordinátor: Tento prvek je centrálním bodem sítě a zajišťuje vytvoření a správu sítě. Koordinátor vytváří síťovou adresu pro každé připojené zařízení a řídí komunikaci mezi nimi.
 2. Zigbee routery: Tyto prvky jsou rozšířením sítě a umožňují připojit více zařízení ke koordinátorovi. Routery se starají o přenos dat mezi připojenými zařízeními a zajišťují, aby se data dostala ke správnému cíli.
 3. Zigbee koncová zařízení: Tyto prvky jsou připojené ke koordinátorovi nebo routeru a slouží k ovládání nebo monitorování různých zařízení v domácnosti, jako jsou zásuvky, přepínače, teploměry, světelná čidla, kamery, hlasové asistenty a další.

Vzduchem se přenáší jen ID zařízení a pár hodnot. A je na příjemci, aby tyto hodnoty zpracoval.

Zigbee síť má také několik vlastností, které ji odlišují od jiných bezdrátových technologií:

 1. Nízká spotřeba energie: Zigbee zařízení pracují s nízkou rychlostí dat, což umožňuje delší životnost baterií a větší dostupnost signálu.
 2. Mesh síť: Zigbee síť využívá mesh topologii, což znamená, že každé zařízení může být zároveň koordinátorem a routerem. To umožňuje vytvoření silnější a spolehlivější sítě, protože data mohou být přenášena přes více cest.
 3. Bezpečnost: Zigbee síť používá šifrování pro zabezpečení komunikace mezi zařízeními, což znamená, že data jsou chráněna před neoprávněným přístupem.
 4. Kompatibilita: Zigbee je otevřený standard, což znamená, že různá zařízení od různých výrobců mohou být propojena v jedné síti, což umožňuje snadné rozšiřování a upgradování systému.
 5. Automatizace: Díky propojení různých zařízení v jedné síti mohou být automatizovány různé úkony v domácnosti, jako je ovládání světel nebo teploty, nebo detekce pohybu.

Slušné portfolio aktuálně nabízí např. Lidl, který používá rebrand SilverCrestu. Nicméně, díky univerzálnosti můžeme kombinovat různé vendory v rámci zigbee alliance – Tuya, Aqara, Ikea, Philips, …

Další / podrobnější popis, funkce, … v budoucím článku.

Přímý odkaz na tento článek: https://www.elvisek.cz/2021/08/zigbee-bezdratova-komunikacni-technologie/

4 komentáře

Přeskočit k formuláři pro komentář

  • Jindřich on 24.02.2022 at 17:02
  • Reakce

  Ahoj, k tomuto článku, který máš uveden jako rozšíření Loxone. Nenašel jsem zde ideu či realizaci propojení s Loxone. Jak to máš pořešeno ? Díky za zprávu

   • ElvisEK on 25.02.2022 at 13:35
    Author

   ahoj, jako prostředníka mezi ZigBee a Loxone používám Node-Red (s rozšířením node-red-contrib-loxone) – https://www.elvisek.cz/2018/10/raspi-instalace-node-red/

  • Jirka on 02.12.2022 at 21:16
  • Reakce

  Ahoj, máme doma Siemens Zigbee Gateway (model: GTW100ZB), myslíš, že je možnost tento Gateway používat s Tuya aplikací? Díky

   • ElvisEK on 02.12.2022 at 21:18
    Author

   nemám zkušenost, ale protokol zigbee je univerzální a jen každý výrobce může zatrhnout párování s jinými značkami

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.