Migrace schránek z Gmailu jinam – IMAPsync

Když letos Google oznámil, že končí bezplatný G Suite, přišlo rozhodnutí k migraci mailboxů jinam. Volba padla na Apple iCloud +, kde lze od minulého roku lze provozovat vlastní e-mailovou doménu.

Vlastní změna poštovní domény proběhla bez větších problémů, ověřit vlastnictví domény, změna MX záznamů (mx01.mail.icloud.com. a mx02.mail.icloud.com.), přidání SPF a DKIM záznam a jeden ověřovací TXT záznam pro Apple.

Pak přišla na řadu migrace emailů z původního Gmailu. Původní plán přesunout emaily přes aplikaci Mail na macOS neprobíhala podle plánu, hlavním problémem byla netransparentnost přesunu jednotlivých složek, resp. něco to dělalo, ale ani po desítkách minut se v cílové složce emaily neobjevily.

Tady přišla na řadu aplikace IMAPsync. Instalace přes brew (brew install imapsync) a už to jelo. IMAPsync jak název napovídá, synchronizuje složku ze dvou různých IMAP serverů. Bezesporu velkou výhodou je zabudovaná podpora gmailu (více detailu zde).

Před vlastním spuštěním je potřeba si vygenerovat aplikační hesla, které následně použijeme pro autentikaci (Google návod zde, Apple návod zde).

Spuštění migrace je pak s pomocí imapsyncu hračkou, stačí nám na to následujícími parametry: imapsync --gmail1 --user1 elvisek@elvisek.cz --password1 google-aplikaci-heslo --host2 imap.mail.me.com --user2 elvisek@elvisek.cz --password2 apple-aplikacni-heslo.

Aplikace se připojí na oba servery, projde si složky a porovná je mezi sebou (zdrojový i cílový server), spočítá velikosti a počty e-mailů. Jakmile má tyto informace, začne vlastní přenos dat. Protože celý proces je synchronizací, nemusíme se bát, pokud aplikace spadne, proste ji spustíme znovu. Již přenesené položky se přeskočí a jede se dál.

Migrace mého mailboxu (cca 5GB) trvala bezmála 2 dny, může za to především limitace na straně gmailu.

Přímý odkaz na tento článek: https://www.elvisek.cz/2022/02/migrace-schranek-imapsync/

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.