NAS – Synology – Virtual Machine

Lehce navážu na předchozí článek o Dockeru, který slouží jako kontejner pro aplikace. Synology ale má i možnost spustit přímo virtualizovaný stroj, stejně jak jej známe např. z VMwaru nebo HyperV. Samozřejme to chce trosku lepší verzi NASu, aby to aspon něco utáhlo 🙂 Dokonce můžeme virtualizovat samotný DSM, tedy operační systém Synology. Což se hodí např. k testovaní nových funkcionalit nebo při upgradu.

Instalace je vskutku jednoduchá, obdobně jako u Dockeru se balícek nalézá v Centru balíčků (oficiálním repozitáři). Při instalaci se na instaluje i druhý závislí balíček – Replication Services. Ten v domácích podmínkách ale jen tak nevyužijeme. Ve vlastním nastavení není úplně co měnit, navíc, pro vyšší funkce je potreba licence VMM Pro, která stojí cca 4.000Kč na rok.

Vytvoření nového virtuálního počítače nás provede wizard, kde si volíme typ OS – MS Windows, Linux, … dle toho se připojí Guest tooly – drivery a podpůrný sw pro VM, následně zvolíme uložiště, název VM, počet CPU, RAM a velikost disku. Předposledním krokem jsou další nastavení, kde si můžeme vybrat ISO pro instalaci, automatické spuštění po spuštění celého NASu, verzi BIOSu Legasy nebo UEFI.

Po spuštění VM se můžeme připojit na konzoli VM, vše funguje krásně v prohlížeči nad HTML5.

Pro zálohování použijeme funkci Ochrana, u které lze zálohovat lokálně nebo vzdálene, pokud máme licenci VMM Pro. Zálohování se provádí pomocí snímkování, tedy snapshotu diskového image.

Přímý odkaz na tento článek: https://www.elvisek.cz/2021/08/nas-synology-virtual-machine/

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.